Jeszcze do niedawna koc z wełny owczej był najczęstszym wyborem na lato i zimę. Obecnie klasyczne pledy wełniane są wypierane przez koce z wełny merynosa – lżejsze i delikatniejsze, a przy tym niezwykle ciepłe i odpowiednie na każdą porę roku. Skąd pochodzi słynna wełna merino i czym tak właściwie wyróżniają się koce wykonane z tego niezwykłego włókna?
Wełna z merynosa różni się od klasycznej wełny owczej, gdyż jest pozyskiwana wyłącznie od owiec rasy merynos. Merynosy zamieszkują górzyste tereny Nowej Zelandii, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne – zimą temperatura spada do -20°C, a latem termometry pokazują nawet 40°C. Owce merynosowe przystosowały się do życia w tym niezwykle wymagającym klimacie, dlatego też wełna z merynosów wyróżnia się unikalnymi właściwościami: jest gęsta, a zarazem delikatna i cienka, dzięki czemu skutecznie chroni zarówno przed mrozem, jak i upałami.
Wełna merynosowa zapewnia owcom komfort przez cały rok, pozwalając skórze oddychać i zapobiegając przegrzaniu, a równocześnie grzejąc i chroniąc przed mrozem, deszczem oraz śniegiem. Nic więc dziwnego, że rosnącą popularnością cieszą się koce z wełny merynosa, które wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoregulacyjnymi. W każdym włóknie wełny znajdują się przestrzenie wypełnione pęcherzykami powietrza, dzięki którym możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury ciała.
Wełna merynosowa jest ceniona za swoje liczne zalety – jedną z nich jest wspomniana termoregulacja, dzięki której owce merynos odczuwają komfort cieplny bez względu na panujące warunki. Im gęstsze runo i cieńsze włókno, tym lepsza izolacja termiczna. Czym jeszcze wyróżnia się wełna z merynosa?
Za sprawą wysokiej zawartości naturalnych tłuszczów wełna z merynosa trudno się brudzi i jest łatwa w czyszczeniu. W kontakcie z tlenem materiał ulega samoczynnej regeneracji, dlatego nie wymaga częstego prania (wystarczy regularne wietrzenie). Dzięki swojej higroskopijności, odporności na zapachy oraz właściwościom bakteriostatycznym wełna merino jest naprawdę niewymagająca w pielęgnacji.
Czy wełnę merino można prać? Tak, ale najlepiej dopiero wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, na przykład po pojawieniu się plam. Jeśli zależy Ci wyłącznie na tym, by odświeżyć koc z merynosa, zdecyduj się na wietrzenie. W sytuacji, gdy nie da się uniknąć prania, pamiętaj o tym, by postępować zgodnie z instrukcją – w innym przypadku możesz zniszczyć koc. Do prania używaj delikatnych środków piorących, które mają w swoim składzie lanolinę. Koc z wełny merino pierzemy i płuczemy ręcznie w temperaturze max. 30°C, pamiętając o tym, by nie trzeć materiału. Po praniu nie wieszamy ani nie wkładamy do suszarki elektrycznej, lecz suszymy na płasko.
Szukasz koca z merynosa? Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, w którym czeka na Ciebie kilkanaście wzorów!