Koce z wełny Merynosa – dlaczego są tak popularne?
16 lutego 2022Koc, pled czy narzuta – co wybrać?
21 lutego 2022Choć mogłoby się wydawać, że jedyną funkcją koca jest zapewnianie komfortu cieplnego, w rzeczywistości ma on znacznie więcej zastosowań. Wybierając koc, warto zwrócić uwagę na to, by był ciepły, wykonany z dobrej jakości materiałów, łatwy w pielęgnacji i dopasowany do aranżacji wnętrza. Jak wybrać koc, który posłuży na lata użytkowania i czym kierować się podczas zakupu?
Materiał na koc
O wyborze koca często decyduje rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany. Materiał na koc może być naturalny lub syntetyczny – koce naturalne są zwykle droższe, lecz wyróżniają się lepszymi parametrami i większą wytrzymałością. Do najpopularniejszych włókien zaliczamy wełnę, bawełnę, wełnę merino i kaszmir.
Wełna
Dobrej jakości wełna ogrzewa podczas zimnych wieczorów i chłodzi w trakcie upałów, a przy tym pochłania wilgoć i przepuszcza powietrze. Gruba wełna na koc jest chętnie wybierana ze względu na swoje właściwości zdrowotne, lecz może być „gryząca”, dlatego wielu producentów decyduje się na domieszki włókien sztucznych, takich jak akryl czy poliamid. Ciekawą propozycją są koce wełniane z wełny nowozelandzkiej, która jest trwałym i naturalnym surowcem. Choć ten materiał na początku może wydawać się nieco szorstki, mięknie podczas kontaktu z ciałem. Koce dobrej jakości nie przepadają za praniem, lecz włókno wełny pokrywa lanolina, która zapobiega wchłanianiu zabrudzeń. Takie koce wystarczy więc regularnie wietrzyć.
Zalety koców z wełny:
- nie gniotą się,
- odporne na zabrudzenia,
- chłodzą latem, grzeją zimą,
- łagodzą bóle stawów i kręgosłupa oraz poprawiają krążenie,
- pochłaniają wilgoć i przepuszczają powietrze,
- najlepszy wybór na zimowe wieczory.
Wady koców z wełny:
- koc wykonany z niskiej jakości wełny może być „gryzący”,
- nie można prać w pralce,
- dość wysoka cena.
Wełna merino
Alternatywą dla klasycznej owczej wełny jest wełna z merynosów – owiec zamieszkujących górzyste tereny Nowej Zelandii. W tym regionie panują wyjątkowo trudne warunki: zimą temperatury spadają do -20°C, a latem termometry wskazują nawet 40°C. Owce merynosowe przystosowały się do życia w takich warunkach, dlatego ich wełna wyróżnia się unikalnymi właściwościami – włókna są cienkie i delikatne, a dzięki temu, że gęsto pokrywają runo owcy, wełna merino jest ciepła i przepuszcza powietrze. Podobnie jak koc z klasycznej wełny, również miękki koc z merynosów sprawdza się o każdej porze roku, zapewniając wysoki komfort cieplny i regulując temperaturę.
Zalety koców merino:
- lżejsze niż wełniane,
- wyróżniają się delikatnością i nie „gryzą”,
- antystatyczne, bakteriostatyczne i odporne na zapachy,
- przewiewne i higroskopijne,
- odporne na promienie UV.
Wady koców merino:
- nie można prać w pralce,
- dość wysoka cena.
Bawełna
Bawełniana tkanina na koc jest delikatna, ciepła i przyjemna w dotyku. Naturalna bawełna nie uczula, przepuszcza powietrze i może być prana w pralce. Jeśli jednak tym, czego szukasz, jest ciepły koc na zimowe wieczory, znacznie lepiej sprawdzi się wełna. Koc z bawełny to jednak doskonały koc na lato, który przyjemnie otula i odprowadza wilgoć, nie powodując uczucia dyskomfortu.
Zalety koców z bawełny:
- mogą być prane w pralce,
- nie uczulają,
- przyjemne w dotyku,
- odporne na rozciąganie,
- przepuszczają powietrze i pochłaniają wilgoć,
Wady koców z bawełny:
- łatwo się gniotą (stąd są rzadziej wybierane jako dekoracyjny koc na kanapę czy sofę),
- cięższe i mniej ciepłe niż koce wełniane.
Kaszmir
Kaszmirowy koc do salonu jest nie tylko szlachetny i piękny, lecz również ciepły, delikatny i niezwykle przyjemny dla skóry. Dzięki temu, że koc kaszmirowy grzeje nawet kilka razy mocniej niż ten z wełny owczej, jest to lekki, cienki, a przy tym bardzo ciepły koc. Ze względu na wysoką cenę włókno kaszmirowe dodawane jest najczęściej jako domieszka do innych włókien, np. do wełny merino, sprawiając, że tkanina staje się jeszcze cieplejsza, delikatniejsza i bardziej wytrzymała.
Zalety koców kaszmirowych:
- nawet kilka razy cieplejsze niż koce wełniane,
- delikatne, przyjemne dla skóry i lekkie,
- przewiewne,
- nie gniotą się,
- nie pochłaniają zapachów i są odporne na brud.
Wady kaszmiru:
- wysoka cena,
- nie można prać w pralce.
Rozmiar i gramatura koca
Podczas zakupu warto zwrócić również uwagę na rozmiar i gramaturę koca. Jeśli szukasz okrycia dla osoby dorosłej, wybierz koc 150×200 cm. W przypadku dzieci wystarczający będzie koc 75×100 cm. Ciepłe koce na zimę można również wykorzystywać w charakterze narzuty na łóżko – w takim celu wybieramy koce o wymiarach od 160×200 cm do 240×220 cm (w zależności od rozmiaru łóżka). Z kolei gramatura wskazuje na grubość, ciepło, mięsistość i ciężkość koca. Optymalna gramatura dla koców z naturalnych włókien wynosi od 245 g/m2 do 350 g/m2.
Wykończenie koca
Choć większość z nas kupuje oczami, na wykończenie i kolor warto zwrócić uwagę dopiero na samym końcu – chyba że tym, czego szukasz jest wyłącznie dekoracyjny koc na fotel lub sofę. Do wyboru jest bardzo dużo wzorów, kolorów i wykończeń. Dużą popularnością cieszą się koce wykończone frędzlami lub widocznym przeszyciem, gdyż takie tkaniny się nie strzępią i prezentują się efektownie.
Nie wiesz, gdzie kupić koc? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz koce dobrej jakości wykonane z wełny owczej, wełny merino, bawełny i kaszmiru!