Jak dbać o koc wełniany? Porady
7 lipca 2022Ciepły i gruby koc na zimę – co wybrać?
12 lipca 2022Jednym z najważniejszych elementów odzieży i koców jest metka. To właśnie na niej znajdują się wszelkie niezbędne informacje dotyczące składu materiału, miejsca produkcji i sposobu prania. Metek nie należy więc odcinać, a jeśli już to robisz, przechowuj je w jednym miejscu i podpisuj. Dotyczy to zwłaszcza materiałów wymagających szczególnej pielęgnacji, takich jak wełna czy kaszmir, których nie można prać w standardowy sposób. Sprawdźmy, co sygnalizują poszczególne oznaczenia na metkach i w jaki sposób prawidłowo je odczytywać.
Dlaczego warto czytać oznaczenia na metkach?
Na każdej metce znajdziemy symbole prania, prasowania, suszenia i czyszczenia. Niestosowanie się do wskazań producenta może skutkować zniszczeniem materiału już po pierwszym praniu, dlatego nie warto bagatelizować tych informacji.
Czytając oznaczenia na metkach do prania, można łatwo i skutecznie pielęgnować koce merino, wełniane, bawełniane czy kaszmirowe. Spoglądając na metkę, w kilka sekund dowiesz się, w ilu stopniach prać koc, jak go suszyć i czy można oddać pled do czyszczenia chemicznego. Stosowanie się do wskazań na metkach przedłuża trwałość materiałów, pozwala zachować właściwości tkanin, chroni materiały przed skurczeniem i rozciągnięciem oraz zapobiega uszkodzeniom wynikającym z nieprawidłowego prasowania.
Oznaczenia prania
Piktogramy obejmujące pranie tkanin dotyczą zarówno temperatury, jak i sposobu prania czy środków ostrożności. Niektóre materiały mogą być prane w pralce, inne wymagają prania ręcznego. Stosowanie się do oznaczeń pozwoli uniknąć uszkodzenia delikatnych, często drogich tkanin. Wszystkie znaki prania wyróżniają się piktogramem przedstawiającym pojemnik wypełniony wodą.
- Pojemnik z kropką w środku – prać w temp. max. 30°C.
- Pojemnik z dwiema kropkami – prać w temp. max. 40°C.
- Pojemnik z trzema kropkami – prać w temp. max. 60°C.
- Pojemnik z czterema kropkami – prać w temp. max. 90°C.
- Pojemnik z poziomą kreską pod spodem – pranie z zachowaniem ostrożności. Zaleca się wybór cyklu delikatnego i niskich obrotów wirowania. Dla zwiększenia bezpieczeństwa najlepiej całkowicie zrezygnować z wirowania.
- Pojemnik z dwiema poziomymi kreskami pod spodem – pranie bardzo delikatne w najniższej możliwej temperaturze i na najniższych obrotach wirowania (lub bez wirowania).
- Pojemnik z zanurzoną w wodzie dłonią – pranie ręczne. Pierzemy w misce z ciepłą wodą, proszkiem i niewielką ilością płynu do płukania. Delikatnie ugniatamy, nie trzemy i nie wyżymamy. Można też ustawić w pralce program do prania ręcznego.
- Przekreślony pojemnik z wodą – nie prać w wodzie. Takie tkaniny nadają się wyłącznie do czyszczenia chemicznego.
Oznaczenia prasowania
Symbole dotyczące prasowania są chyba najłatwiejsze do interpretacji. Na każdym z nich znajduje się piktogram przedstawiający żelazko.
- Żelazko z jedną kropką – prasować w temperaturze 100°C. Dotyczy np. wiskozy i nylonu. Aby dodatkowo zabezpieczyć tkaninę, możesz prasować przez cienką szmatkę.
- Żelazko z dwiema kropkami – prasować w temperaturze 150°C. Takie oznaczenie znajdziemy na tkaninach wełnianych czy jedwabnych.
- Żelazko z trzema kropkami – prasować w temperaturze 200°C. Dotyczy materiałów, które łatwo się gniotą, takich jak bawełna czy len.
- Przekreślone żelazko – nie prasować.
Oznaczenia suszenia
Tego typu symbole bywają kłopotliwe w interpretacji, dlatego nie wszyscy zwracają na nie uwagę. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednie suszenie może doprowadzić do odkształcenia się materiału. Dotyczy to na przykład koców wełnianych, które należy suszyć wyłącznie na płasko. Piktogramem stosowanym dla suszenia jest kwadrat, a kwadrat z kołem w środku to oznaczenie suszarki bębnowej.
- Kwadrat pusty w środku – nie suszyć w suszarce.
- Kwadrat z łukiem u góry – suszyć rozwieszone.
- Kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszyć w pozycji pionowej, nie odwirowywać i nie wyżymać.
- Kwadrat z poziomą kreską – suszyć w pozycji poziomej, na przykład rozłożone płasko na stole.
- Kwadrat z dwiema kreskami w lewym górnym rogu – suszyć w cieniu.
- Przekreślony kwadrat – nie suszyć.
- Kwadrat z kołem w środku – można suszyć w suszarce bębnowej.
- Kwadrat z kołem i kropką w środku – suszyć w suszarce bębnowej na niskich obrotach.
- Kwadrat z kołem i dwiema kropkami – suszyć w suszarce bębnowej na normalnych obrotach.
- Przekreślony kwadrat z kołem w środku – nie suszyć w suszarce bębnowej.
Oznaczenia czyszczenia
Ubrania i koce można prać zarówno w domu, jak i w pralni. Aby sprawdzić, czy tkaniny nadają się do czyszczenia chemicznego, zwróć uwagę na piktogram przedstawiający koło. Czyszczenie to także wybielanie, które oznaczane jest symbolem trójkąta.
- Puste koło – można prać chemicznie.
- Przekreślone koło – nie można prać chemicznie.
- Koło z literą P – czyścić na sucho wodnym roztworem węglanu fluoru lub nadchlorkiem etylenu.
- Koło z literą F – czyścić benzyną lub roztworem węglanu fluoru.
- Koło z literą A – czyścić chemicznie dowolnym środkiem.
- Koło z literą W – oddać do profesjonalnego czyszczenia wodnego.
- Pusty trójkąt – można chlorować przy użyciu dowolnego wybielacza.
- Przekreślony trójkąt – nie wybielać.
Interpretacja znaków znajdujących się na metkach wcale nie jest trudna, a znajomość piktogramów pozwala przedłużyć trwałość materiałów i uniknąć ich zniszczenia. Nie musisz uczyć się symboli na pamięć – wystarczy, że wydrukujesz ten poradnik, by w razie potrzeby szybko sprawdzić oznaczenia.