Jak powstaje bawełna? Wszystko o bawełnie
15 marca 2022Symbole na metce – czego możemy się z nich dowiedzieć?
8 lipca 2022Naturalny koc wełniany to najlepszy przyjaciel każdej jesieniary. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż zaszycie się pod ciepłym kocem w długi jesienny wieczór – obowiązkowo z książką i kubkiem kakao. Aby taki relaks był przyjemny, trzeba jednak wiedzieć, jak dbać o koc wełniany, by jak najdłużej zachował swoje właściwości. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci prawidłowo zadbać o ukochany koc.
Koc wełniany – pranie
Wełna nie przepada za wodą, dlatego koce wełniane należy prać najrzadziej jak to możliwe. Dzięki obecności lanoliny we włóknach koce z wełny są odporne na kurz i zabrudzenia, dlatego wystarczy je regularnie wietrzyć. Zdarza się jednak, że wietrzenie nie wystarczy. W takiej sytuacji możemy wyprać koc wełniany – pranie powinno się jednak odbywać zgodnie z instrukcją na metce! Koc z wełny można wyprać ręcznie lub w pralce albo oddać do pralni.
Pranie ręczne
Wełny nie należy długo moczyć, dlatego pranie powinno trwać nie dłużej niż 10 minut. Zastosuj delikatny detergent do wełny z dodatkiem lanoliny i zadbaj o to, by temperatura wody nie przekraczała 30°C. Nie stosuj wybielaczy i odplamiaczy. Aby uniknąć zniszczenia włókien, delikatnie uciskaj koc podczas prania, pamiętając o tym, by go nie trzeć ani nie wyżymać. Na koniec wypłucz pled w letniej wodzie, zwracając uwagę na to, by dokładnie wypłukać pozostałości detergentu.
Pranie w pralce
Produkty zakupione w sklepie RenaHome.pl nie powinny być prane w pralce
Jak suszyć koc wełniany?
Sposób suszenia koca wełnianego jest równie ważny co jego pranie. Po praniu ręcznym lub wyjęciu koca z pralki należy delikatnie odsączyć nadmiar wody, pamiętając o tym, by nie wyżymać pledu, a jedynie lekko dociskać włókna. Możesz też rozłożyć kilka ręczników pod kocem i lekko je zwinąć, by wchłonęły nadmiar wilgoci. Następnie rozłóż koc na płasko, unikając bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła, takim jak słońce czy kaloryfer. Mokre włókna są podatne na rozciąganie, dlatego nie susz koca w pozycji pionowej. Nie korzystaj również z suszarki elektrycznej. Aby przyspieszyć suszenie, najlepiej zaplanować pranie na ciepły dzień.
Czy naturalny koc wełniany można prasować?
Informację na temat możliwości prasowania znajdziesz na metce dołączonej do koca – koce dostępne w ofercie renahome.pl nie powinny być prasowane.
Wełniane tkaniny z reguły można prasować w temperaturze do 150°C i z użyciem pary. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że wełna nabierze nieestetycznego połysku. Z kolei brak zastosowania pary może skutkować zwiększoną łamliwością włókien. Ze względu na swoje właściwości wełna się nie gniecie, dlatego w przypadku dobrej jakości koca można całkowicie zrezygnować z prasowania.
Co zrobić, żeby koc z wełny się nie mechacił?
Wełna owcza jest podatna na tzw. mechacenie (pilingowanie), czyli występowanie małych kuleczek na powierzchni materiału. Dzieje się tak wtedy, gdy najmniejsze włókna wychodzą na zewnątrz i pod wpływem tarcia przybierają formę charakterystycznych kuleczek. Aby uniknąć uszkodzenia koca, nie wyczesuj ich ani nie odrywaj – pozbywaj się kuleczek za pomocą profesjonalnej golarki do wełny, którą można kupić za kilkadziesiąt złotych. Warto pamiętać, że pilingowanie nie jest wadą, a cechą wełnianych tkanin, dlatego nie świadczy o jakości produktu.
Jak chronić wełnę przed molami?
Jeśli masz w domu kilka wełnianych koców, prawdopodobnie część z nich przechowujesz w szafie. Długo nieużywane pledy mogą stać się pożywką dla moli, dlatego warto odpowiednio je zabezpieczyć. Koce, których nie używasz, najlepiej przechowywać w szczelnych workach foliowych, do których możesz włożyć środek przeciw molom. Pamiętaj też o tym, by regularnie je wietrzyć i wytrzepywać na świeżym powietrzu. Co jakiś czas przemywaj wnętrze szaf wodą z szarym mydłem i octem. Mole odzieżowe nie lubią zapachu szarego mydła i innych mydeł aromatyzowanych, a także olejku goździkowego, olejku z paczuli, drewna cedrowego i lawendy.
Czarna lista, czyli czego NIE robić z kocem wełnianym
Wybierając naturalny koc wełniany, z pewnością liczysz na dobrej jakości produkt, który posłuży na wiele lat użytkowania. Wełna to wdzięczny materiał o wspaniałych właściwościach – dobrze przepuszcza powietrze, pochłania wilgoć, nie gniecie się i nadaje się na każdą porę roku. Zaletą wełny jest również odporność na kurz i zabrudzenia, dzięki czemu można zrezygnować z częstego prania na rzecz regularnego wietrzenia. Wiesz już, jak dbać o koc wełniany. Podsumujmy więc zebraną wiedzę i sprawdźmy, czego z wełnianym kocem robić nie należy.
Masz koc wełniany? Tego nie rób:
- częste pranie zamiast wietrzenia,
- stosowanie silnych detergentów bez dodatku lanoliny,
- stosowanie odplamiaczy i wybielaczy,
- pranie w temperaturze powyżej 30°C,
- tarcie i wyżymanie podczas prania,
- korzystanie z opcji wirowania lub z suszarki elektrycznej,
- suszenie na słońcu lub przy kaloryferze,
- suszenie w pozycji pionowej.
Od dawna marzysz o wełnianym kocu, ale wydawało Ci się, że dbanie o wełnę jest trudne i wymagające? Stosując się do powyższych wskazówek, zadbasz o swoje koce w najlepszy możliwy sposób!