Jak dobrać narzutę na łóżko i kanapę?
8 marca 2022Jak dbać o koc wełniany? Porady
7 lipca 2022Bawełna to jeden z najpopularniejszych na świecie surowców naturalnych, powszechnie wykorzystywanych do produkcji odzieży, koców, pledów czy pościeli. Z pewnością w swojej szafie masz co najmniej kilkanaście bawełnianych T-shirtów, a domieszka tego surowca znajduje się w tekstyliach, które wypełniają Twój dom. Ale czy wiesz, jak powstaje bawełna? Przyjrzyjmy się temu niezwykłemu procesowi.
Czym tak właściwie jest bawełna?
Bawełna była używana już 8000 lat temu przez plemiona indiańskie, a za jej europejskiego odkrywcę uchodzi Marco Polo. Do XVIII wieku surowiec ten był drogi w produkcji i uznawany za ekskluzywny. Czasy się zmieniły i dziś produkcja bawełny jest na tyle powszechna, że produkty bawełniane znajdują się w naszych garderobach, sypialniach i łazienkach.
Bawełna powstaje z krzewu o tej samej nazwie, choć tylko 5 gatunków bawełny (spośród około 40) wykorzystuje się do produkcji włókien. Miejscem, w którym rozpoczyna się pozyskiwanie surowca, jest plantacja bawełny. Bawełnę zbiera się z pól, a następnie oczyszcza, selekcjonuje i rozczesuje. Na dalszym etapie produkcji pozyskiwana jest bawełniana przędza, którą poddaje się skręcaniu. W efekcie uzyskujemy bawełnianą dzianinę wykorzystywaną do produkcji tekstyliów. Warto zauważyć, że z bawełny wytwarza się również olej, kosmetyki oraz materiały higieniczne.
Gdzie rośnie bawełna?
Do największych producentów bawełny zaliczamy Chiny, Indie, Brazylię, Pakistan, Stany Zjednoczone, Uzbekistan i Turcję. Gdzie jeszcze rośnie bawełna? Na terenie Unii Europejskiej uprawia się ją jedynie w Grecji, Hiszpanii i Bułgarii. Z tego względu uprawa bawełny stanowi mniej niż 0,2% wartości europejskiej produkcji rolnej.
Bawełna występuje naturalnie na obszarach leżących w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym, dlatego uprawa bawełny w Polsce jest trudna ze względu na brak odpowiednich warunków pogodowych. Bawełna nie jest odporna na niskie temperatury i wymaga silnego nasłonecznienia przez większą część roku oraz suszy w trakcie dojrzewania. Bawełna w Polsce uprawiana jest więc głównie na małą skalę lub w celach hobbystycznych. Jest to roślina wieloletnia, dlatego można ją hodować w domu, na balkonie lub w ogrodzie.
Jakie właściwości mają tekstylia z bawełny?
Odzież, koce i pościele z bawełny są chętnie wybierane przez osoby, które cenią naturalne, przyjazne dla skóry materiały. Sprawdź najważniejsze cechy bawełny:
- higroskopijność – bardzo dobrze wchłania wilgoć, dlatego skóra się nie poci i nie przegrzewa,
- przewiewność – bawełna to materiał, który pozwala skórze oddychać, dlatego doskonale nadaje się na lato,
- termoregulacja – materiał zapewnia komfort cieplny i utrzymuje ciepłotę ciała podczas chłodniejszych dni,
- antyalergiczność – bawełna nie uczula, nie podrażnia i nie „gryzie”, więc jest odpowiednia dla dzieci i dorosłych, także tych, którzy zmagają się z alergiami,
- łatwa pielęgnacja – bawełniane tekstylia można prać w pralce i prasować.
Czy bawełna jest eko?
Choć bawełna jest surowcem naturalnym, coraz więcej mówi się o tym, że jej produkcja ma szkodliwy wpływ na środowisko. Dotyczy to głównie ogromnego zużycia wody oraz stosowania chemicznych nawozów, które trafiają do wód gruntowych. Szacuje się, że do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny zużywa się nawet 29 000 litrów wody, a na uprawę bawełny przypada ok. 6% ogólnoświatowego zużycia wody słodkiej.
Coraz większą popularność zdobywa bawełna organiczna, która różni się od zwykłej przede wszystkim sposobem uprawy. Produkcja bawełny organicznej bazuje na naturalnych metodach wytwarzania, wyklucza stosowanie nawozów sztucznych i skupia się na oszczędności wody.
Decydując się na tekstylia bawełniane, warto więc zwracać uwagę na ich jakość. Dobrej jakości koszulki, pościele i koce posłużą na lata użytkowania, a nie na jeden sezon. Mniejsze zapotrzebowanie na bawełnę oznacza zmniejszoną produkcję, dlatego warto o tym pomyśleć, wybierając tekstylia do domu.
Jak przedłużyć żywotność bawełny?
Bawełna to materiał odporny na rozciąganie i działanie wysokich temperatur, choć większość producentów zaleca, by produkty bawełniane prać w temperaturze 30-40°C. W ten sposób można przedłużyć żywotność tkaniny i uniknąć skurczenia. Do prania stosujemy łagodny detergent i wybieramy delikatny program. Nie należy suszyć bawełny w suszarce elektrycznej, wybielać ani chlorować. Przed pierwszym praniem zapoznaj się z metką, na której znajdziesz informacje zamieszczone przez producenta. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dbasz o swoje tekstylia w najlepszy możliwy sposób.
Na żywotność bawełny wpływają również domieszki innych materiałów. Koce bawełniane z dodatkiem włókien poliestrowych i akrylowych są bardziej wytrzymałe niż czysta bawełna. Taki zabieg ma więc na celu wzmocnienie przędzy i przedłużenie trwałości produktu – w żaden sposób nie wpływa jednak na jego wygląd.
W Rena Home znajdziesz koce bawełniane w kilkudziesięciu modnych wzorach i kolorach. Mamy koce w wafel, zygzak, kratę, mozaikę i romby – od stonowanych szarości i beżów, przez miętę, złoto, róż, czerwień i kolorową kratę, aż po intrygujące odcienie turkusu, kobaltu i bordo. Postaw na bawełnę i wybierz koc dopasowany do Twojego charakteru oraz aranżacji wnętrza!