Dlaczego wełna „gryzie”?
4 marca 2022Jak powstaje bawełna? Wszystko o bawełnie
15 marca 2022Narzuta, w przeciwieństwie do koca, pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną i ochronną. Jej zadaniem jest zdobienie wnętrza oraz zabezpieczanie pościeli lub kanapy przed kurzem, zabrudzeniami i sierścią zwierząt. Na co zwracać uwagę podczas zakupu narzuty i jak wybrać taką, która posłuży na lata użytkowania?
Cechy narzuty doskonałej
Narzuta na łóżko lub sofę powinna wyróżniać się wysoką jakością – tylko taki produkt będzie zachwycał doskonałym designem przez wiele lat. Jaka jeszcze powinna być narzuta doskonała?
- Naturalna – jakość zaklęta jest w materiale. Zamiast sięgać po tanie narzuty wykonane z włókien syntetycznych, postaw na ponadczasową wełnę.
- Starannie wykończona – do wyboru są narzuty z frędzlami lub przeszyciem: bez względu na wybór warto zwrócić uwagę na to, by wykończenie było staranne i się nie strzępiło.
- Dopasowana do aranżacji – design narzuty powinien współgrać z aranżacją wnętrza, dlatego warto o tym pomyśleć, decydując się na kolor i wzór.
- Dopasowana do rozmiaru mebla – zbyt mała narzuta nie będzie pełniła swojej funkcji, dlatego podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar produktu.
Narzuta na kanapę do salonu – jaką wybrać?
Wybór narzuty na kanapę w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz aranżacji wnętrza. Wybierając produkt, zwróć uwagę na kilka parametrów, szczególnie jeśli chcesz zamówić narzuty na sofy do salonu w sklepie internetowym.
Rozmiar
W przypadku narzuty rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Narzuta na kanapę do salonu powinna być dopasowana do rozmiaru mebla. Mniejsze narzuty (170×210 cm) sprawdzą się w przypadku materaca o wymiarach 140×200 cm oraz mniejszych modeli sof. Z kolei większe narzuty na sofy do salonu (200×220 cm) warto wybrać w przypadku dużych kanap i materaców. Pamiętaj też, że za duża narzuta jest lepsza niż za mała, gdyż można ją złożyć na pół lub zostawić w modnym nieładzie.
Kolor
Najbardziej klasyczna jest szara narzuta na kanapę, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Szarości od wielu sezonów nie wychodzą z mody, a przy tym pasują do różnych aranżacji, zarówno skandynawskich, jak i industrialnych. Jeśli jednak chcesz postawić na kolor, do wyboru jest cała paleta barw: od intensywnych czerwieni, przez energetyczne zielenie, aż po stonowane pastele i beże. Warto pamiętać, że kraciasta zielona narzuta może nie pasować do wnętrza, gdzie dominują inne kolory i wzory, lecz dobrze sprawdzi się w aranżacjach, którym brakuje wyrazistości.
Motyw
Nie bez znaczenia jest również motyw – dużą popularnością cieszy się ponadczasowa kratka, a właściciele minimalistycznych wnętrz często sięgają po delikatne romby oraz narzuty dwustronne, które zwiększają możliwości aranżacyjne.
Wykończenie
Najpopularniejsze są narzuty z frędzlami lub obszyciem, choć zdarzają się również inne wykończenia, np. pompony. Narzuta z frędzlami stanowi dodatkową ozdobę i może posłużyć również jako koc na kanapę narożną. Z kolei narzuta z przeszyciem to wersja minimalistyczna i stonowana, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie chcemy zbyt wielu dodatków.
Jak ułożyć narzutę na łóżku?
Jeśli chcesz, by Twoje łóżko wyglądało jak z katalogu, zwróć uwagę na sposób układania narzuty. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji.
- Klasycznie – najprostszym sposobem jest przykrycie łóżka „od stóp do głów”. W ten sposób możemy zabezpieczyć pościel przed kurzem czy sierścią zwierząt. Jeśli chcesz, by łóżko prezentowało się nieco bardziej designersko, nie chowaj poduszek pod narzutą, lecz wyłóż je na wierzch.
- Do samej ziemi – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się duża narzuta 200×220 cm, która zakryje boki łóżka.
- W poprzek – narzuty wcale nie musisz układać wzdłuż łóżka! Jeśli zrobisz to w poprzek, odsłaniając górną część pościeli wraz z poduszkami, uzyskasz efekt jak z katalogu lub 5-gwiazdkowego hotelu! Ten sposób układania narzuty prezentuje się efektownie, a choć nie chroni w 100% pościeli, jest skuteczny tam, gdzie często „przysiadamy” na skraju łóżka.
Zalety narzuty wełnianej
Jeśli zależy Ci na wielofunkcyjnej i ponadczasowej narzucie, postaw na wełnę, która jest piękna, szlachetna i nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
Wełniana narzuta na sofę:
- nie gniecie się, dlatego świetnie sprawdza się jako dekoracyjne przykrycie,
- dzięki lanolinie jest odporna na kurz i zabrudzenia, więc nie trzeba jej często prać – wystarczy od czasu do czasu wytrzepać i wywietrzyć,
- wykazuje właściwości zdrowotne, m.in. może łagodzić bóle stawów i poprawiać krążenie,
- doskonale sprawdza się jako ciepły koc na zimę,
- jest trwała, elegancka i ponadczasowa – idealna zarówno do domów, jak i hoteli czy pensjonatów,
- nadaje wnętrzu przytulny charakter,
- pasuje do każdej aranżacji: skandynawskiej, loftowej, rustykalnej, minimalistycznej itp.
W sklepie internetowym Rena Home znajdziesz kilkanaście wzorów narzut wełnianych, które różnią się między sobą designem, rozmiarem i wykończeniem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz wysokiej jakości narzutę, która stanie się ponadczasową ozdobą Twojego wnętrza!