Koc, pled czy narzuta – co wybrać?
21 lutego 2022Dlaczego wełna „gryzie”?
4 marca 2022W każdym domu znajdziemy co najmniej jeden koc – popularność tego produktu wynika z dużej liczby zastosowań. Kocem można się przykryć podczas oglądania serialu w salonie, czytania książki na tarasie czy popołudniowej drzemki. Duży koc może także posłużyć jako narzuta na łóżko i osłonić pościel przed kurzem czy sierścią zwierząt. Aby jednak cieszyć się komfortem, ciepłem i doskonałym wyglądem mimo upływu lat, warto wybrać koc wykonany z dobrej jakości materiałów. Sprawdź, jaki powinien być dobry koc i postaw nie tylko na design, lecz także na jakość!
Czy koc wełniany to dobry koc?
W sklepach znajdziemy dziś koce wykonane z najróżniejszych materiałów. Wśród nich dostępne są zarówno te z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Podczas gdy koce syntetyczne przyciągają atrakcyjnym designem i świetną ceną, nie mogą się równać z kocami naturalnymi, szczególnie tymi wykonanymi z wełny. Za koc wełniany zapłacimy więcej niż za koc z polaru czy mikrofibry, jednak jest to produkt wart swojej ceny.
Koce naturalne z wełny:
- dobrze przepuszczają powietrze,
- latem chłodzą, a zimą grzeją,
- nie gniotą się,
- łagodzą bóle stawów i kręgosłupa oraz bóle reumatyczne,
- poprawiają krążenie,
- pochłaniają wilgoć,
- dzięki obecności lanoliny we włóknach są odporne na kurz i zabrudzenia,
- nie trzeba ich prać – wystarczy regularnie wietrzyć,
- powstają z naturalnych włókien, dlatego są ekologiczne.
Koce syntetyczne:
- nie przepuszczają powietrza, dlatego słabo sprawdzają się latem,
- przyciągają atrakcyjną ceną,
- są odpowiednie dla alergików (np. mikrofibra),
- nie gniotą się,
- wymagają regularnego prania,
- elektryzują się,
- mogą się mechacić i rozciągać (np. polar),
- grzeją słabiej niż wełna,
- powstają z włókien sztucznych, dlatego nie jest to rozwiązanie ekologiczne.
Koce z naturalnej wełny bywają krytykowane za to, że „gryzą”. Coraz więcej osób sięga więc po koce z wełny owiec merynosowych, które wyróżniają się delikatnością, a przy tym zapewniają wysoki komfort cieplny. Warto też zwrócić uwagę na wełnę nowozelandzką, która początkowo może wydawać się szorstka, lecz wyróżnia ją to, że mięknie podczas kontaktu z ludzkim ciałem. Zdarza się, że zawarta w wełnie lanolina uczula, co jednak nie oznacza, że trzeba rezygnować z naturalnych koców. W tym przypadku można sięgnąć po koce bawełniane, które są doskonałe również dla alergików.
Czy dobry koc może mieć domieszki syntetyczne?
Zdarza się, że koce wełniane, bawełniane i kaszmirowe mają domieszki włókien sztucznych. Dobry koc to nie tylko ten wykonany w 100% z naturalnego materiału, gdyż syntetyczne domieszki sprawiają, że tkanina staje się bardziej wytrzymała, a tym samym posłuży na dłużej. Dużą popularnością cieszy się również łączenie kilku naturalnych włókien. Przykładowo: nasze koce z kaszmirem zawierają 10% kaszmiru i 90% wełny merino – dzięki temu materiał jest delikatny, przytulny i ponadprzeciętnie wytrzymały.
Wełna żywa i martwa
Niewiele osób wie, że wełnę dzielimy na żywą i martwą. Ta pierwsza pozyskiwana jest od żywych owiec, które poddaje się strzyżeniu raz w roku. Takie włókna wyróżniają się wszystkimi najlepszymi cechami przypisywanymi wełnie. Z kolei wełnę martwą pozyskuje się od martwych owiec i jest ona mało elastyczna oraz matowa, dlatego może podrażniać skórę i „gryźć”. Najmniej przyjazna dla skóry jest wełna garbarska, którą pozyskuje się od owiec martwych przy użyciu środków chemicznych.
Gdzie kupić dobry koc?
Koce można obecnie kupić wszędzie – w sklepach z tkaninami, sklepach meblowych, a nawet w supermarketach. W tych ostatnich najpewniej znajdziesz wyłącznie koce syntetyczne, gdyż markety najczęściej stawiają na niskie ceny i nie są zainteresowane wprowadzaniem do oferty naturalnych koców. Dobry koc kupisz w sklepach stacjonarnych i internetowych, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży tekstyliów. Dodatkową zaletą sklepów specjalistycznych, do których należy Rena Home, jest możliwość dopytania o szczegóły dotyczące wykorzystywanych surowców i procesu powstawania produktów.